Arhīvs

Visi jaunumi
05 Februāris 2013

Bērnsa vakariņās saziedo 3000 latus SOS Bērnu ciematiem

Janvāra beigās notikušajās, ikgadējās labdarības vakariņās skotu kultūras pazinēji visā pasaulē svinēja skotu nacionālā dzejnieka Roberta Bērnsa (Robert Burns) dzīvi un daiļradi. Par godu šim notikumam arī Latvijā jau 16. reizi Lielbritānijas Tirdzniecības kamera Latvijā organizē vienu no lielākajām labdarības ballēm “Burns Supper” jeb Bērnsa vakariņas, kas pulcināja vairāk kā 200 ārvalstu un vietējos uzņēmējus, diplomātus, skotu kultūras cienītājus un citus interesentus. Labdarības balles laikā viesi saziedoja LVL 3000.00 nevalstiskajai organizācijai “Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija”.


“Burns Supper tradicionāli tiek veidots kā labdarības pasākums, kurā kultūras un izklaides daļa mijas ar ziedojumiem kādam no Lielbritānijas Tirdzniecības kameras izvēlētiem projektiem. Līdzekļus labdarībai veido ieņēmumi, kurus veido tradicionālā loterija un vakara gaitā savāktie ziedojumi. Šajā vakarā izdodas savākt būtisku ziedojuma summu, kas ļauj Bērnsa vakariņas ierindot lielāko labdarības pasākumu vidū Latvijā,” stāsta Ivi Anna Buce, Lielbritānijas Tirdzniecības kameras Latvijā izpilddirektore.


„Pateicoties Lielbritānijas Tirdzniecības kamerai Latvijā, kā arī ārvalstu un vietējiem skotu kultūras cienītājiem, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija saņem nozīmīgu ziedojumu 3000 LVL apmērā. Šāds ziedojums ir nenovērtējams atbalsts mūsu ciematiem Valmierā un Īslīcē, kur katrā ģimenē SOS mammas rūpējas par vismaz 6 bērniem, turklāt viņiem tiek sniegta iespēja apgūt arī dažādas brīvā laika aktivitātes, izglītoties un kļūt par pilnvērtīgiem sabiedrības pārstāvjiem. Mums ir prieks, ka tiek organizēti šādi kultūras pasākumi, kuros iegūtie līdzekļi tiek nodoti labdarībai. Liels paldies visiem Bērnsa vakariņu viesiem un ziedotājiem par atbalstu SOS bērnu ciematiem, kur gādīgas mājas un ģimeni pašlaik ir raduši vairāk nekā 130 bērnu no visas Latvijas!” Ilze Paleja, Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas direktore.


Par Burns Supper
1796.gada 21. jūlijā, Robertam Bērnsam (Robert Burns, 1759-1796) nomirstot 37 gadu vecumā, pasaule zaudēja vienu no lieliskākajiem dzejniekiem. Viņa nāves gadadienā Bērnsa draugi pulcējās pirmajās svētku vakariņās, lai pieminētu dzejnieka dzīvi un ietekmi. No tā laika Bērnsa nakts ir kļuvusi par sava veida nacionālajiem svētkiem un tiek svinēta Bērnsa dzimšanas dienā 25. janvārī vai kādā no tuvākajām dienām.


Bērnsa vakariņas ir pasākums, kas notiek pēc īpašas programmas un ko svin visā pasaulē. Pasākuma scenārijs ir palicis nemainīgs visā pasaulē 250 gadu laikā. Skanot skotu dūdām, viesi tiks aicināti uz vakariņām, kuru laikā jautrā atmosfērā tiks lasīta Bērnsa dzeja, teiktas skotu humora un ironijas caurstrāvotas runas, kuras velta vīrieši sievietēm un sievietes vīriešiem. Pasākuma kulminācija ir skotu tradicionālā ēdiena – haggis – procesija, ēšana un Bērnsa dzejoļa “Uzruna hagisam” citēšana. Neatņemama Bērnsa vakariņu tradīcija ir skotu dejas skotu mūzikas pavadībā.


Roberts Bērns nenoliedzami ir viena no ievērojamākām kultūras personībām ne vien skotu kultūrā, bet arī pasaulē. Viņa dzejoļi ir atdzejoti neskaitāmas valodās. Latvijā bērna dzeju ir atdzejojuši Ēriks Ādamsons un Ausma Aumale. Populārās U.Sabulnieka dziesmas “Ejot cauri rudziem” vārdu autors ir R. Bērns.
Sākotnēji dzejnieka piemiņas vakariņās nebija iekļauta labdarības tēma, bet mūsdienās tā ir kļuvusi par neatņemamu pasākuma daļu. Latvijā ikgadu Bērnsa vakariņās tiek savākti ziedojumi kādam no labdarības mērķiem robežās no 1500,00- 10 000,00 LVL.


Lielbritānijas Tirdzniecības kamera Latvijā
1996. gadā dibinātā Lielbritānijas Tirdzniecības kamera ir viena no lielākajām ārvalstu uzņēmēju apvienībām Latvijā. Tās biedru vidū ir uzņēmumi gan no Latvijas un Lielbritānijas, gan arī no ASV, Dānijas, Islandes, Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas un citām valstīm. LTKL veicina gan kopējo tirdzniecības un investīciju attīstību, gan īpaši starp Latviju un Lielbritāniju. LTKL saviem biedriem nodrošina platformu profesionālu un ietekmīgu biznesa un sabiedrisko kontaktu veidošanai, radot saikni ar tiešajiem lēmumu pieņēmējiem biznesā un valstiskajā līmenī.