Arhīvs

Visi jaunumi
31 Jūlijs 2013

Jaunieši piedalās projektā "Eco City" Lietuvā

No 22. jūlija līdz 30. jūlijam septiņi jaunieši no Iecavas SOS jauniešu mājas jaunieši kopā ar pedagogu piedalījās starptautiskā jauniešu apmaiņas projektā „Eco City”, kas norisinājās Lietuvā, Trakai rajonā.

Šis jauniešu apmaiņas projekts tika īstenots Eiropas Savienības neformālās izglītības programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros. Jauniešu apmaiņas projektu īstenoja Lietuvas SOS bērnu ciematu asociācija. Iecavas SOS Jauniešu mājai izveidojusies vairāku gadu sadarbība ar Lietuvas SOS Janiešu māju Viļņā, kā rezultātā tika piedāvāts piedalīties šajā projektā. Jauniešu apmaiņas projektā piedalījās 32 dalībnieki no četrām valstīm. Bez Latvijas un Lietuvas bija dalībnieki arī no Slovēnijas (Dienas centrs jauniešiem un ģimenēm „Škrlovice”, Kranj pilsētā) un Itālijas.

Projekta tēma saistīta ar vidi un vides piesārņojumu. Dažādās nodarbībās dalībniekiem bija iespēja uzzināt aktuālās vides problēmas un to risinājumus projekta partnervalstīs. Jaunieši prkatiski mēģināja izzināt dzeramā ūdens patēriņa daudzumu ikdienā un meklēja risinājumus tā ietaupīšanai. Latvijas dalībniekiem bija iespēja apmeklēt Baltijas valstīs lielāko sadzīves tehnikas un elektronikas pārstrādes rūpnīcu, kur varēja uzzināt, kas notiek ar mūsu nolietoto sadzīves tehniku. Projekta noslēgumā jaunieši īstenoja publisko pasākumu Viļņā, lai apkārtējiem iedzīvotājiem vēstītu par projektu un vides piesārņojuma problēmām. Jaunieši bija sagatavojuši deju, kā arī vairākas spēles par vides tematiku.

Viena no projekta dalībniecēm no Latvijas, Una: „Apmaiņas projekts ''EKO City'' sniedza plašāku informāciju par piesārņojumu uz planētas, savukārt darbošanās kopā ar citu valstu dalībniekiem sniedza iespēju attīstīt savas angļu valodas zināšanas. Projekta ietvaros uzzināju arī ļoti daudz jauna par citām valstīm, to kultūru un tradīcijām. Projektā guvu sev arī draugus, pozitīvas emocijas kā arī zināšanas un pieredzi. Man pašai patika pēdējās četras dienas, kad bija jāgatavojas prezentācijai uz ielas un jādomā par plašākai auditorijai sniedzamās informācijas efektivitāti.”

Līdztekus vides izziņas aktivitātēm, apmaiņas projektā bija iespēja iepazīt dažādo dalībnieku kultūras. Starpkultūrru vakarā jaunieši prezentēja nacionālos ēdienus un kultūras īpatnības. Vienā no vakariem notika sadziedāšanās – tika dziedātas latviešu, lietuviešu, slovēņu un itāļu populārākās dziesmas. Interesanti bija iepazīt maizes cepšanas tradīcijas Lietuvā. Katrs jaunietis varēja izcept savu rudzu maizes klaipiņu. Pēcpusdienā pie Trakai pils jaunieši varēja darboties ar mālu - vietējie amatnieki deva iespēju katram jaunietim pagatavot sev  māla trauku.

Juris, projekta dalībnieks no Latvijas: „Man šis projekts ļoti patika, bija interesanti, kaut arī man nav tik labas angļu valodas zināšanas, es tiku galā. Patika, kā mēs gājām un dalījām bukletus cilvēkiem, un dažus cilvēkus spējām iedrošināt, lai padomā par sakoptāku vidi. Patika darboties vienā komandā ar citu valstu pārstāvjiem. Esmu ļoti apmierināts ar šo projektu, laba pieredze, un labākas angļu valodas prasmes.”

Papildu informācijai:
Renārs Manuilovs
sociālais pedagogs
e-pasts: renars.manuilovs@sosbca.lv