Jaunumi

Visi jaunumi
10 Aprīlis 2015

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece viesojās Valmieras SOS ciematā

Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces reģionālo vizīti Valmierā piektdien, 10.aprīlī, iezīmēja divas būtiskas prioritātes - valsts drošība un sociālie jautājumi.
Saeimas priekšsēdētāja I.Mūrniece apmeklēja Valmieras SOS bērnu ciematu, kur tikās ar Aigas Karitones audžu ģimeni, SOS ciemata direktoru Ediju Pētersonu un Latvijas SOS Bērnu ciematu direktore Ilzi Paleju.


Priekšsēdētāja tika sirsnīgi uzņemta Aigas Karitone ģimenes mājā „Harmonijas", un sarunā piedalījās arī ģimenes bērni. Līga, kura jau sešus gadus aug Aigas ģimenē, uzsver, ka SOS ciemats, nevis bērnunams, ir īstā vieta bērnam, kam nav paveicies augt ģimenē. „SOS ciemats dod ļoti daudz iespēju, šeit ir nodarbības, šeit var attīstīties. SOS ciematā ir ģimenes, bet bērnu namā, iespējams, grūtākais māju sajūtas trūkums." Līga ar labiem panākumiem nodarbojas ar jāšanas sportu un spēlē flautu.
Valmieras SOS ciematā šobrīd ir 12 audžuģimenes un 62 audžubērni. SOS bērnu ciemati, atšķirībā no bērnu namiem, nodrošina ģimenes aprūpi un uzņemas atbildību par bērnu līdz 24 gadu vecumam, kā tas ir pieņemts rietumvalstīs.


SOS bērnu ciematu kustība nopietni pievērsusies jaunam darbības virzienam – atbalstam ģimenēm, kas ir nokļuvušas grūtībās, cenšoties nodrošinot, lai bērns paliktu kopā ar saviem bioloģiskajiem vecākiem. SOS bērnu ciematu direktore Ilze Paleja uzsvēra, ka deinstitucionalizācija, proti, bērnu izņemšana no bērnu namiem, ir viens no šīs kustības mērķiem. Otrs būtisks jautājums – panākt, lai valsts sniegtu atbalstu šiem bērniem līdz 24 gadu vecumam, nevis līdz 18 gadu vecumam.
Saeimas priekšsēdētāja rosināja deinstucionalizācijas iniciatīvas detalizētāk pārrunāt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā.

„Jebkurš, kas ir redzējis SOS ciematu, saprot, ka šī ir bērnam daudz labvēlīga vide nekā bērnunamā. Jādara viss, lai līdzīgi modeļi tiktu attīstīti. Politiķiem jāatrod veids, kā tos atbalstīt. Bērna intereses te ir vissvarīgākās," uzskata I.Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja arī turpmāk reģionālajās vizītēs turpinās tikšanās ar zemessargiem, jaunsargiem, cilvēkiem, kas strādā bērnu aizsardzības un sociālās aprūpes sfērā, kā arī jauniešiem un bērniem.


Informācijas avots: Saeimas Preses dienests