Jaunumi

Visi jaunumi
31 Augusts 2015

Atbalsta ģimeņu vasaras nometne „Dažādas sajūtas vienā pasaulē”.

Kā jau iepriekšējos trīs gadus, arī šogad Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija sadarbībā ar ABLV Charitable foundation programmu „Palīdzēsim izaugt! Bērnu vasaras nometnes 2015-2016” Bauskā organizēja ģimeņu vasaras nometni „Dažādas sajūtas vienā pasaulē”. Tā šoreiz bija diennakts nometne, kas darbojās no 18.augusta līdz 20.augustam. Nometnes mērķa grupa bija 6 maznodrošinātas un trūcīgas ģimenes ar bērniem vecumā no 4 līdz 16 gadiem – Bauskas SOS ģimeņu atbalsta centra  dalībnieki. Nometnes norises vieta bija izvēlēts viesu nams Bērzkalni, taču lielāko daļu laika ģimenes pavadīja aktīvā darbībā brīvā dabā.


Organizatoru mērķis bija veicināt ģimenes kopā būšanu, mudinot izzināt savas dzimtas saknes un kultūru atšķirības  senatnē un tagad Bauskā un tās apkārtnē. Pirmā diena bija ģimeņu iepazīšanās diena, kad kopīgās spēlēs un rotaļās varēja viens otru labāk iepazīt. Kopīgas un vienotas piederības sajūta tika atainota ģimeņu veidotā karogā, kas sastāvēja no katras ģimenes savdabīgi darināta fragmentiņa. Kad karogs bija gatavs, visi devās interesantā foto-orientēšanās pārgājienā uz Bauskas pili, pa ceļam atrodot fotogrāfijās dažādus objektus. Ierodoties pilī, vispirms devāmies apskatīt ekspozīcijas: gan par pils vēsturi, gan viduslaiku tērpu un apavu izstādi, gan to laiku ieročus un arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas. Bija iespēja apskatīt arī atjaunoto pils interjeru. Pēc šīs kultūrizglītojošās aktivitātes visi devās uz pilskalna zaļo zonu, kur rotaļās un spēlēs jautri pavadīja laiku. Tad katra ģimene improvizēja kādu no dažādu tautu pasakām, tērpjoties dažādos tērpos un aksesuāros, kas attiecīgajam tēlam varētu piestāvēt. Visi nometnes dalībnieki atzina šo aktivitāti kā visjautrāko un interesantāko dienas pasākumu, kas atklāja arī dalībnieku dažādos talantus.

Otrā diena arī sākās ar pārgājienu pār trošu tiltu pāri Mūsai uz pilsētu, kur Bauskas 2.vidusskolas Kultūru mijiedarbību centrā, kas iekārtots slāvu tradīcijās, tikām laipni sagaidīti un no skolotājām uzzinājām par Centra tapšanas vēsturi un tā pielietojumu skolas ikdienas darbā. Tad devāmies uz vecpilsētas daļu, kur, vadoties pēc pilsētas kartes, katra ģimene meklēja kartē atzīmētos kontrolpunktus un ievērojamās vietas. Pastaigas nobeigumā iegriezāmies Bauskas muzejā, kur vēsturnieks Aigars Urtāns pastāstīja par zudušajiem baušķeniekiem – ebrejiem un vāciešiem, kuru pagājušā gadsimta sākumā procentuāli Bauskā bija vairāk nekā latviešu. Atgriezušies viesu namā, turpinājām darbu, pētot savu dzimtu, un radošā darbnīcā tapa interesanti dzimtas koki. Katra ģimene veidoja savu dzimtas koku, akcentējot ģimenes locekļu tautību, reliģisko piederību un valodu prasmes, ko vēlāk arī katra ģimene prezentēja. Pēcpusdienas sarunās „Dažādas sajūtas vienā pasaulē”, ko vadīja psiholoģes Ērika un Līga, caur simboliem katrs aktualizēja savu pašsajūtu ģimenē, skolā un valstī. Pēc vakariņām uzņēmām ciemiņus – mūsu tuvākos kaimiņus gan ģeogrāfiski, gan valodas ziņā - lietuviešu ansambļa Astra dalībniekus, kuri gan šobrīd nu jau ir pašreizējie baušķenieki. Sadziedāšanās izdevās jautra un skanīga – dziesmas bija gan latviešu, gan lietuviešu valodās un pat vismazākie dziedāja līdzi. Kurš nevarēja vārdus raiti izlasīt, lai trāpītu taktī, dejoja līdzi. Visi bērni tika arī pie dāvanām - koši oranža apavu maisiņa un kabatas lukturīša, kas lieliski noderēs, atsākot skolas gaitas. Šis bija dāvinājums no ABLV Charitable Foundation - šīs nometnes atbalstītāja.

Trešajā dienā visi devās uz jūrmalu, kur bija iespēja „izlikt enerģiju” Dzintaru Mežaparka trenažieros un citās atrakciju vietās, kā arī baudīt brīnišķīgo laiku un sauli jūras malā gan peldoties, gan iesaistoties rotaļās un spēlēs. Laiks paskrēja nemanot, un visi laimīgi, iesauļojušies un patīkami noguruši pievakarē atgriezās mājās.
Kā nometnes pedagogi, tā arī visi dalībnieki pasākumu novērtēja atzinīgi, jo atmosfēra bija ļoti pozitīva, visi dalībnieki atsaucīgi, darboties griboši. Uzstādītie mērķi, mūsuprāt, ir sasniegti. Patīkami bija dzirdēt, ka jautāta, kur jūtas vislabāk (māja, skola, cita vieta), kāda meitene atbildēja: nometnēs. Jauki bija arī vērot, kā ģimenes sadraudzējās, viens otram piepalīdzot, uzmanot.
Pateicamies viesu nama Bērzkalni laipnajam personālam par jauko uzņemšanu un ļoti gardajiem ēdieniem!

Irēna Kalniņa
Bauskas SOS ģimeņu atbalsta centra vadītāja