- Projekts “Robinsons Kruzo”

Visi jaunumi
21 Jūlijs 2016

Noslēgusies nometne jauniešiem par patstāvīgas uzsākšanu “Robinsons Kruzo”

SOS-Logo-Latvia-REVERSE.jpg1

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros 

 

Laikā no š.g. 3. jūlija līdz 6. jūlijam 24 pusaudži piedalījās vasaras nometnē “Robinsons Kruzo”. Nometnes bāzes vieta bija viesu nams “Vecmuiža” Liepupes pagastā. Nometni organizēja Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija, bet finansēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Nometne “Robinsons Kruzo” tapa kā turpinājums SOS bērnu ciematu asociācijas 2013.–2015. gadā īstenotajam projektam “Jauniešu drošumspējas veicināšana ārpusģimenes aprūpē”, un tās mērķis bija atbalstīt ārpusģimenes aprūpē esošos jauniešus, sagatavojot viņus patstāvīgas dzīves uzsākšanai. Tādējādi katru dienu nometnes dalībnieki tika iesaistīti dažādās aktivitātēs, kas veicināja nepieciešamo prasmju attīstīšanu un nostiprināšanu. 

Aktivitātes bija ļoti dažādas, un tādējādi katrs nometnes dalībnieks atrada pielietojumu savām prasmēm un uzzināja ko jaunu. Piemēram, jau pirmajā nometnes dienā pusaudži saņēma profesionālu stilistu-vizāžistu konsultācijas par etiķeti un stilu, un to, cik liela nozīme darba dzīvē ir katra spējai prezentēt sevi ne tikai vārdiski, bet arī ar savu izskatu, stāju un izturēšanos. Pēc tam pusaudži kopā ar SOS jauniešiem Ako un Artūru noskatījās mākslas filmu “Slēpes pa gaisu”, kuru pēc tam kopīgi pārrunāja, apspriežot centības un neatlaidības nozīmi sasniegumu veidošanā. Pasākums turpinājās vēl naktī, kad pusaudži kopā ar jauniešiem un nometnes vadītāju risināja sarunas par visdažādākajām tēmām, gan gūstot atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem par savām nākotnes izvēlēm, gan arī vienkārši nostiprinot nometnes laikā izveidojušās attiecības. Pusaudži gan šeit, gan citās aktivitātēs novērtēja projektam piesaistīto jauniešu līdzdalību, ko parāda kāda pusaudža teiktais, 

Ļoti patika Ako, kas bija mūsu vecumā un “rubīja fišku” par daudzām aktuālām tēmām, kā arī dalījās savā pieredzē.” (nometnes dalībnieka viedoklis no nometnes noslēguma apļa).

Pusaudži dalījās savās pārdomās gan par nākotnes plāniem un izglītības nozīmi, gan arī par savu nedrošību un ikdienas problēmām, ar kurām nākas saskarties, piemēram, apcelšanu skolās.

Nometnes otrajā dienā pusaudžus sagaidīja nodarbības pie terapeitēm. Šeit pusaudžiem bija iespēja vairāk uzzināt par emociju nozīmi viņu dzīvē, un to, cik svarīgi ir spēt savas emocijas atpazīt un kontrolēt. Caur sarunām un dažādām aktivitātēm pusaudži mācījās gan atpazīt savas emocijas, gan paust tās konstruktīvā veidā, gan arī apguva prasmes, kā psiholoģiski sagatavoties un pārvarēt lielus emocionālus sarežģījumus vai problēmas dzīvē. 

Tā kā šāda veida aktivitātes jauniešiem bija kas jauns, un tas ir samērā mentāli nogurdinošs process, vakarā neformālā gaisotnē jaunieši apmeklēja pirti un atpūtās, izbaudīja vakaru un līdz vēlai naktij spēlēja spēles.

Trešā dienā iesakās kopā ar uztura speciālisti, kura pusaudžiem pastāstīja par veselīgas ēšanas nozīmi un dalījās padomos, kā to labāk un vienkāršāk īstenot. Speciāliste kopā ar pusaudžiem gatavoja smūtijus, tādējādi padarot šo nodarbību aktīvāku un interesantāku. Dienas otrā puse pagāja kopā ar piedzīvojumu organizāciju “Lūzumpunkts” un beidzās vien divos naktī. “Lūzumpunkta” instruktora vadītais pārgājiens uz jūru bija lieliska pieredze – instruktori kopā ar pusaudžiem devās līdz jūrai, tur sadalīja pusaudžus grupās, kuras, pārvarot dažādus šķēršļus aktivitātes vadītāju pavadībā  devās atpakaļ uz nometnes bāzes vietu. Šī aktivitāte parādīja pusaudžu spēju mobilizēties un sadarboties grūtību pārvarēšanā, iestāties un rūpēties vienam par otru - “Mani  ļoti priecēja, kā mēs 3 cilvēki gājām … pa kaut kādiem bezceļiem. Mēs pratām viens otram uzticēties, pasmieties, nedaudz bailītes arī bija.” (nometnes dalībnieka viedoklis no nometnes noslēguma apļa).

Nometne ļāva pusaudžiem atklāt daudz jauna par sevi gan fizisku aktivitāšu veidā, gan mierīgu pārdomu brīžos, gan sarunās ar citiem pusaudžiem un nometnes darbiniekiem, kā arī iegūt jaunas noderīgas prasmes. Tas ļauj secināt, ka nometnes mērķis – iegūt zināšanas un prasmes, kas noderēs “lielajā dzīvē”, ir sasniegts - “…es sapratu, ka, ja tu tiecies uz savu paredzēto mērķi, tad tas, ko tu izplāno ir iespējams. Tu spēj noticēt sev un darīt vairāk. Tu nebaidies izmēģināt ko jaunu, tu esi gatavs riskēt un piedzīvot visu pats uz savas ādas.” (nometnes dalībnieka viedoklis no nometnes noslēguma apļa).

Arī paši pusaudži uzskatīja, ka galvenie ieguvumi no nometnes ir attiecības un zināšanas- “šajās 4 dienās esmu ieguvusi pietiekoši daudz gan zināšanas, gan draugus, gan piedzīvojumus”, “…man patika visvairāk tas, ka es iepazinos ar jauniem cilvēkiem, pārgājiens pa mežu”, “paldies par iespēju piedalīties šajā nometnē, ieguvu jaunas atmiņas, emocijas, labas, pilnveidojošas fiziskās aktivitātes” (nometnes dalībnieku viedokļi no nometnes noslēguma apļa).

Projekta turpinājumā ir plānotas tikšanās ar jauniešiem, kuru tēmas ierosinās un par aktuālām uzskata paši jaunieši. Tikšanās plānotas jau pavisam drīz – septembrī un oktobrī. 

Paldies nometnes nodarbību vadītājām Jolantai Karelei, Līgai Ciprusei, Ingai Kartupelei, Inesei Paičai, Lizetei Pugai, Robertam ar kolēģiem no “Lūzumpunkta”, nometnes vadītājai Daigai Kalinkai, koordinatorei Līgai Bērziņai, projekta vadītājai Lindai Zīvertei, viesu namam “Vecmuiža” un pārējiem projekta atbalstītājiem.