Vēsture

1949. gads. Austrijā nodibināts pirmais SOS bērnu ciemats.

Pirmo SOS bērnu ciematu kopā ar domubiedriem nodibināja Hermanis Gmeiners (Hermann Gmeiner). Pēc kara tā bija mājvieta bāreņiem un pamestiem bērniem Imstē, Austrijā. 

Otrajā pasaules karā tūkstošiem bērnu zaudēja vecākus, paliekot bez mājām, aprūpes, vecāku mīlestības un gādības. Toreiz medicīnas students H. Gmeiners bija pārliecināts, ka ģimeniska vide bērniem dod daudz labāku pamatu, uz kura veidot turpmāko dzīvi, nekā bērnunams. Viņa filozofijas pamatā ir četri pamatprincipi: mamma, brāļi un māsas, ģimene, ciemats. Uz šiem pamatprincipiem arī mūsdienās balstās aprūpe SOS bērnu ciematos.

1955. gads. Nodibināta pirmā SOS jauniešu māja.

Insbrukā, Austrijā, tiek uzcelta pirmā SOS jauniešu māja. Pamatojoties uz H. Gmeinera izveidoto bērnu aprūpes modeli, SOS bērnu ciematu organizācijas tiek dibinātas arī Francijā, Vācijā un Itālijā. 

1960. gads. Nodibināta starptautiskā organizācija SOS-Kinderdorf International.

Starptautiskā organizācija SOS-Kinderdorf International ir jumta organizācija visām nacionālajām SOS bērnu ciematu organizācijām pasaulē. Sešdesmitajos gados SOS bērnu ciematus izveido daudzās Eiropas valstīs. Ņemot par piemēru šo modeli, ciematu izveidi uzsāk arī Korejā, citās Āzijas valstīs un Latīņamerikā. 

1970. gads. Āfrika.

Organizācija uzsāk darbību Āfrikas kontinentā, vairākās valstīs atverot daudzus desmitus ciematu. 

1991. gads. Jaunu ciematu izveide.

Notiek intensīvs darbs pie SOS bērnu ciematu izveides Čehoslovākijā, Polijā, vairākās bijušajās Padomju Savienības republikās, Bulgārijā un Rumānijā. Tiek uzsākta arī pirmā SOS bērnu ciemata izveide ASV – Floridā. Tas sāk darboties 1993. gadā. 

1995. gads. Konsultatīvās NVO statuss.

SOS-Kinderdorf International iegūst konsultatīvās NVO statusu Apvienoto Nāciju Organizācijas Ekonomiskajā un sociālajā padomē.

1997. gads. Pirmais SOS bērnu ciemats Latvijā.

Tiek izveidots pirmais SOS bērnu ciemats Latvijā – Īslīcē, Bauskas novadā, ar 10 SOS ģimenēm, kurās dzīvo 22 bērni.

1

2002. gads. Gods par padarīto.

SOS-Kinderdorf International iegūst prestižo Konrāda N. Hiltona humānisma balvu – ievērojamo vispasaules apbalvojumu par nozīmīgu ieguldījumu cilvēku ciešanu mazināšanā.

2006. gads. Pirmā SOS jauniešu māja Latvijā un pirmais ģimeņu stiprināšanas un atbalsta projekts.

1

Jelgavā tiek atvērta pirmā SOS jauniešu māja Latvijā. Tajā patstāvīgai dzīvei gatavojas 6 jaunieši vecumā no 16 līdz 24 gadiem. Savukārt Bauskā tiek uzsākta palīdzības sniegšana arī ģimenēm, kas nonākušas krīzes situācijā -  ģimeņu stiprināšanas un atbalsta projekts, kas darbojas līdz 2008.gada beigām.

2007. gads. Izveidots SOS bērnu ciemats un pimais ģimeņu atbalsta centrs Valmierā.

1

Valmierā tiek atklāts Latvijas otrais SOS bērnu ciemats. Zīmīgi, ka tas ir Eiropas 100. SOS bērnu ciemats. Ciematā dzīvi uzsāk 7 ģimenes, kurās aug 35 bērni. Šajā gadā Valmierā uzsāk darbu arī ģimeņu stiprināšanas un atbalsta centrs. 

2008. gads. Latvijā izveidota otrā jauniešu māja un divi ģimenes atbalsta centri.

Darbu uzsāk Iecavas SOS jauniešu māja, kur palīdzība tiek sniegta 8 grūtībās nonākušiem jauniešiem. Latvijā tiek nodibināti divi ģimeņu stiprināšanas un atbalsta centri – Rīgā un Olainē. 

1

Šajā gadā SOS-Kinderdorf International 18. Ģenerālajā asamblejā Insbrukā, Austrijā, tika apstiprināts stratēģiskais darbības plāns līdz 2016. gadam. Tas nosaka organizācijas darbības attīstību, lai varētu sniegt palīdzību vienam miljonam bērnu visā pasaulē – 100 tūkstošiem SOS bērnu ciematos un 900 tūkstošiem ģimenes stiprināšanas programmās.

2010. gads. Darbu atsāk ģimeņu stiprināšanas un atbalsta centrs Bauskā.

Bauskādarbu atsāk ģimeņu stiprināšanas un atbalsta centrs, kura mērķis ir palīdzēt ģimenēm, atbalstot bioloģiskās ģimenes, lai tās pašas var rūpēties par saviem bērniem un nebūtu nepieciešama bērnu izņemšana no ģimenes.  

2012. gads. Izveidots ģimeņu stiprināšanas un atbalsta centrs Cēsīs.

Ar Eiropas Sociālā fonda finansējumu darbu uzsāk ģimeņu atbalsta centrs Cēsīs.

Pašlaik visā pasaulē darbojas vairāk nekā 500 SOS bērnu ciematu, kas atrodas 132 valstīs. SOS bērnu ciematu organizāciju aprūpē kopā ir ap 1 272 400 bērnu visā pasaulē.