Ziedot
Atpakaļ pie visiem jaunumiem

Programma “Piedzimstot bērniņam” sniedz atbalstu jaunajām ģimenēm pēc mazuļu piedzimšanas

Ziņas datums
10. maijs, 2022
Programma “Piedzimstot bērniņam” Latvijā darbojas jau 6. gadu un ir ieguvusi lielu atpazīstamību, par ko liecina arvien augošais pieprasījums no jaunajām ģimenēm. Arvien vairāk jauno ģimeņu novērtē šāda pakalpojuma nozīmību tik ļoti sensitīvajā dzīves posmā – pirmajos mēnešos pēc mazuļa piedzimšanas.

Konsultāciju laikā māmiņas un tēti saņem emocionālu atbalstu, kas pēcdzemdību periodā ir īpaši nepieciešams, jo jaunā situācija apvienojumā ar hormonālajām svārstībām var radīt lielu apjukumu. PEP mamma sniedz vecākiem atbildes uz satraucošajiem jautājumiem, kā arī stiprina un iedrošina jaunos vecākus viņu jaunajā – vecāka lomā. Galvenais programmas uzdevums ir palīdzēt jaunajiem vecākiem iegūt sirdsmieru, kas ir svarīgākais nosacījums veselīgas piesaistes veidošanai ar savu mazuli un visai ģimenei kopumā. Viens no programmas uzdevumiem ir arī identificēt problemātiskākas ģimenes situācijas un atbilstoši reaģēt, nodrošinot jaunajai ģimenei arī citus nepieciešamos atbalsta resursus.

Vislabāk par programmas lietderību liecina programmas dalībnieku teiktais:

Mammas pieredzes stāsts:

Esmu māmiņa savai 4 mēnešus vecajai meitiņai. Man ir 40 gadi, pirmais bērniņš, ilgi igaidīts… Bet nekas nenotika tā, kā biju cerējusi…

Sapratu, ka līdz ar bērniņa piedzimšanu, esmu kļuvusi ļoti trauksmaina, izjutu milzīgas bailes par sava bērniņa veselību un labklājību, bez īpaša iemesla piedzīvoju biežas panikas lēkmes. Nedēļām ritot, sapratu, ka kļūst tikai sliktāk, jo bija tik daudz neizpratnes, kā aprūpēt mazo, nenodarot viņai pāri, nespēju izprast viņas biežās raudāšanas iemeslus, krūtīs pazuda piens, biju arī lasījusi par pēcdzemdību depresiju, baidījos, ka esmu tuvu šim slieksnim. Netīšām sociālajos tīklos ieraudzīju ziņu, ka ir pieejams bezmaksas atbalsts jaunajiem vecākiem projektā “Piedzimstot bērniņam”. Šī ziņa nāca kā saukta, es nevilcinādamās pieteicos šai programmai un šobrīd saprotu, ka tas ir bijis mana mūža labākais lēmums.

PEP mamma bija kā man atsūtīts enģelis. Līdz šim brīdim nespēju noticēt, ka tikai caur aprunāšanos, izrunāšanos un izraudāšanos kādam uz pleca, kādam, kas tevi patiešām klausās, sadzird un saprot, bez vērtēšanas, bez padomu došanas. Tas bija tik viegli – it kā “garām ejot”, es pēkšņi sajutos kā laba mamma, kas redz, dzird un nolasa savu mazulīti. Es kļuvu arvien mierīgāka un pieņemošāka visam, kas manā dzīvē notiek. Arī meitiņa ar katru nākamo satikšanās reizi kļuva arvien mierīgāka, viņa pat atsāka zīst krūti! Esmu bezgala pateicīga šai brīnišķīgajai pieredzei!

Mammas Kristas stāsts:

Kad gaidījām savu mazuli, cītīgi apmeklējām vecāku skolas nodarbības, skaņojāmies un gatavojāmies savam lielajam dzīves notikumam, likās, ka jaunais dzīves posms ar bēbīti būs skaists un laimes pilns. Par to liecināja arī mana veselīgā grūtniecība.

Tomēr realitāte izrādījās pavisam citāda…

Dzemdības nekādi negribēja sākties laikā, nācās stimulēt, kā rezultātā piedzīvoju akūtu ķeizargriezienu. Diemžēl izsapņotā skaistā satikšanās ar manu dēliņu izrādījās pavisam pretēja, mazo man uzreiz atņēma un aizveda uz inkubatoru, vīrs no pārdzīvojumiem nespēja mani atbalstīt, dzemdību zālē biju viena ar 3 rosīgiem ārstiem, man ilgi nevarēja iziet anestēzija, kas burtiski paralizēja manu ķermeni pēc dzemdībām. Sākās veselības problēmas, kā rezultātā nācās dzert spēcīgas zāles, kas nav savienojamas ar zīdīšanu. Man likās, ka visa mana dzīve sabrūk pāris dienās.. Bērnu sliktās veselības dēļ nevarēju aprūpēt vairākas dienas. Mirku asarās un izmisumā. Tad nāca glābējzvans no manas draudzenes – viņa man izstāstīja par PEP mammu. No brīža, kad notika pirmā sazvanīšanās ar PEP mammu, man jau palika vieglāk. Jau viena telefona saruna ar PEP mammu mani nomierināja un iedeva cerību, ka, satiekoties ar savu mazuli un sākot viņu ikdienā aprūpēt, mūsu saikne vēl tikai veidosies. Un tā arī notika, jau divas nedēļas vēlāk saņēmu iedrošinājumu un uzslavas no PEP mammas, cik labi man sanāk aprūpēt savu mazuli un veidot ar viņu kontaktu, par spīti visām grūtībām, kam gājām cauri. Esmu pateicīga PEP mammai ne tikai par mierinājuma un iedrošinājuma vārdiem, bet arī praktiskajam atbalstam – viens ir vecāku skolā apgūtā teorija, bet pavisam cits – reālā dzīve ar bērniņu… PEP mamma man saudzīgi ierādīja, kā celt mazuli, kā mazgāt, kā pacelt uz atraudziņu. Bet vislielākais paldies par neticamo izdošanos zīdīšanā! Pēc zāļu lietošanas beigām ar PEP mammas atbalstu es pakāpeniski pavairoju pieniņu, un nu jau mazulis ēd tikai mammas pienu. Esmu pamazām pietuvojusies savam izsapņotajam sapnim par skaistu un laimīgu būšanu kopā ar savu mazuli, ar savu ģimeni.

PEP mammas stāsts:

Māmiņa Ina un meitiņa dzīvo krīzes centrā. Ina par mammu savam pirmdzimtajam kļuva jau pirms septiņiem gadiem. Viņa ir pieredzējusi Krīzes centrus savā dzīvē ļoti bieži, arī ar savu pirmdzimto viņa tur nokļuva. Diemžēl Inai dēlu atņēma. Viņš aug audžuģimenē. Šogad Ina laida pasaulē savu meitiņu.

Ina ļoti vēlas sākt veidot ģimeni, atrisināt domstarpības ar meitiņas tēvu un kļūt par gādīgu mīlošu māti savai meitiņai. Viņa savā dzīves pieredzes mugursomā nes līdz daudz sāpju, rūgtuma, aizvainojuma, sarežģītas attiecības ar mammu, partneriem un draugiem. Ina ir piedzīvojusi emocionālu un fizisku vardarbību.

Piedzīvojot patiesu uzklausīšanu, nevērtēšanu un nenosodīšanu, Ina sāka arvien vairāk uzticēties savai PEP mammai. Izveidojās ciešs kontakts, kas palīdzēja Inai justies brīvi un droši, runāt atklāti un stiprinàt sevi mammas lomā - gan apgūstot jaunas praktsikas iemaņas hendlingā, mazuļa signālu nolasīšanā un ikdienas aprūpē, gan arī iegūstot cilvēcīgu atbalstu un apstiprinājumu tam, ka ir pietiekami laba mamma savam bērniņam. PEP mammas iedrošinājums ļāvis Inai vērsties arī pēc cita veida palīdzības, kas, iespējams, vedīs Inu arvien tuvāk viņas izsapņotajai ģimenes dzīvei.

Aicinām uzzināt vairāk par programmu un noskatīties arī citu mammu pieredzes stāstus sadaļā  "Piedzimstot bērniņam:  "Piedzimstot bērniņam." 

Aicinām ziedot jauno ģimeņu atbalstam.

Atpakaļ pie visiem jaunumiem

Pieteikties jaunumiem