Projekts "Mēs par ģimenēm un bērniem - 2024"
Projekts Nr. 2023.LV/ĢDP_NVO/18
Projekta mērķis: turpināt nevaldības organizācijas “Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija” darbību bērnu interešu aizstāvības jomā Latvijā, sekmējot bērnu un ģimeņu atbalsta politikas, tai skaitā bērnu alternatīvās aprūpes jautājumu risināšanu; nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus bērnu aprūpes, ģimeņu atbalsta un prevences jomā un veicinot sabiedrības iesaisti, lai dotu katram bērnam iespēju uzaugt ģimenē.
Projekta realizācijas gaitā ir paredzētas trīs dažādas aktivitātes.
- aktivitāte “BĒRNU APRŪPE ĢIMENISKĀ VIDĒ” - Asociācijas darbinieku profesionālā pilnveide
Šīs aktivitātes galvenā mērķa grupa ir Asociācijas bērnu aprūpes un sociālā darba speciālisti, kas strādā dažādu pakalpojumu nodrošināšanā, kā arī vietējo pašvaldību un valsts bērnu ārpusģimenes aprūpes iestāžu speciālisti, kuru darbs saistīts ar sociālajiem pakalpojumiem bērniem un ģimenēm, un alternatīvo aprūpi.
Asociācija 2024. gadā plāno apgūt un ieviest savos pakalpojumos pedagoģisko pieeju – Traumas pedagoģija, organizējot apmācības un supervīzijas Asociācijas darbiniekiem. Traumas pedagoģijas pieejas pamatā ir ļoti cieņpilna un saprotoša attieksme, ar mērķi, veicināt traumas skarto personu psiholoģisko stabilitāti un atgūt veselīgu spēju sevi izpaust un rīkoties. Traumā cietušie bērni un pieaugušie bieži piedzīvo ārkārtēju kontroles zudumu, ko traumas pedagoģija cenšas kompensēt. Traumas pedagoģijas pieeja var palīdzēt bērniem un jauniešiem tikt galā ar traumatisku pieredzi. Traumēti bērni ir attīstījuši izdzīvošanas stratēģijas, kā apieties ar cietsirdību, ko viņi ir pieredzējuši, un traumas pedagoģija palīdz saprast, kā šīs stratēģijas funkcionē, kāda ir to ietekme, un kā tās var mainīt uz veselīgākiem uzvedības modeļiem. Ieviešot traumas pedagoģiju, Asociācijas darbinieki tiks apmācīti galvenajos pamatprincipos, tā rezultātā ikvienam darbiniekam ir jāveidojas noteiktai attieksmei.
Lai ieviestu šo pieeju ikdienas darbā, 2024. gadā nodrošināsim savai speciālistu komandai vairāku dienu apmācības pieredzējušu ārvalstu speciālistu vadībā. Savukārt projekta noslēgumā organizēsim semināru par traumas pedagoģiju citiem bērnu aprūpes un sociālā darba speciālistiem.
2. aktivitāte ”SOCIĀLAIS DARBS AR BĒRNIEM UN ĢIMENĒM” – Asociācijas darbinieku profesionālā pilnveide
Aktivitātes mērķa grupa ir Asociācijas sociālā darba speciālisti, kas strādā dažādu pakalpojumu nodrošināšanā.
Asociācijai, kā jebkurai augošai organizācijai, kas attīstās, nepieciešams īstenot savu darbinieku papildus apmācības, kvalifikācijas celšanu, profesionālo pilnveidi, kas ļauj nodrošināt augstu kvalitātes līmeni sniegtajiem pakalpojumiem. Asociācijā dažādās struktūrvienībās strādā vairāk nekā 30 sociālā darba speciālisti - sociālie darbinieki, sociālie rehabilitētāji, ģimeņu asistenti. Viņi sniedz atbalstu gan SOS ilgtermiņa ģimenes modeļa aprūpē ciematos un jauniešu mājā dzīvojošiem bērniem un jauniešiem, gan aizbildņiem, audžuģimenēm un adoptētājiem un arī bioloģiskajām ģimenēm ar bērniem, kuras saņem pakalpojumus SOS Ģimeņu atbalsta centros. Viņiem ir atbilstoša izglītība, un viņi visi apgūst likumdošanā noteikto profesionālo pilnveidi, apmeklējot papildu apmācības un kursus, tiek nodrošinātas arī supervīzijas.
Taču ikdienas darbā ļoti nepieciešama arī savstarpēja pieredzes apmaiņa, diskusijas, situāciju analīze un arī neformālais atbalsts, ko spēj sniegt kolēģi. Ņemot vērā pakalpojumu specifiku un apjomu, vairākās mūsu struktūrvienībās ikdienā strādā tikai 1-2 sociālā darba speciālisti. Personāla speciālistu un struktūrvienību vadītāju veiktajās ikgadējās darba izvērtējuma pārrunās un arī darbinieku apmierinātības aptaujās vairākkārt izskanējusi vēlme pēc kopīgām apmācībām/atbalsta pasākumiem arī speciālistiem. Asociācijas darbiniekiem projekta ietvaros tiks organizēta “Sociālo darbinieku vasaras skola”, kurā nodrošināsim Asociācijas speciālistiem apmācības, pieredzes apmaiņu.
Aktivitātes īstenošanas rezultātā vēlāk netiešie labuma guvēji būs vairāk nekā 1300 bērni, jaunieši un ģimenes, kas ik gadus saņem dažādus Asociācijas atbalsta pakalpojumus.
3. aktivitāte - Asociācijas atpazīstamības veicināšana un jaunu atbalstītāju piesaiste, organizējot “Mātes dienas” kampaņu
Mērķa grupa aktivitātei ir Latvijas sabiedrība kopumā - Asociācijas potenciālie atbalstītāji un ziedotāji, iespējams - arī potenciālie aizbildņi un audžuvecāki.
Asociācija lielu daļu savas darbības nodrošināšanai nepieciešamo līdzekļu saņem, sniedzot valsts un pašvaldību finansētus pakalpojumus, piesaistot dažādu publisko fondu līdzekļus projektiem, tomēr būtiska ienākumu daļa ir fizisko un juridisko personu ziedojumi. Tādēļ mums ir svarīga publicitāte, pozitīva atpazīstamība. Paredzam izvietot lielformāta plakātus pilsētvidē (pieturās, reklāmas vietās), kā arī publicēt regulāru reklāmu sociālajā medijā Facebook, tā piesaistot jaunus sekotājus un atbalstītājus mūsu aktivitātēm. Ceram, ka informācija, kas izskanēs šajā kampaņā, veicinās arī sabiedrības izpratni kopumā par ģimenes nozīmību katra bērna dzīvē, un varbūt kāda no ģimenēm izlems kļūt arī par uzņemošo ģimeni bez vecāku aprūpes palikušam bērnam.
Projekta īstenošanas gaitā, Asociācija savas kompetences ietvaros turpinās aktīvu dalību dažādos pasākumos, kuru ietvaros tiek veidota politiskā dienaskārtība, darba grupās, konsultatīvajās padomēs, komisiju sēdēs u.t.t., sabiedriskās un publiskās apspriedēs ar viedokļa turpmāku pārstāvēšanu rīcībpolitikas veidošanā un lēmumu pieņemšanā, t.sk. arī starptautiskā līmenī; ja būs nepieciešams un radīsies tāda iespēja, veiksim arī atzinumu, priekšlikumu vai viedokļu vēstuļu sagatavošanu. Paredzam gan paši, gan sadarbībā ar citām partnerorganizācijām aktīvi iesaistīties dažādu ģimenēm un bērniem svarīgu jautājumu risināšanā, kvalitatīvu un sabiedrības interesēm atbilstošu likumdošanas iniciatīvu izstrādē un lēmumu pieņemšanā.
Projekta realizācija palīdzēs stiprināt Asociācijas kapacitāti, ļaus pilnveidot sadarbību ar dažādiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem un sadarbības partneriem visā Latvijā, dos iespēju nākotnē attīstīt un pilnveidot Asociācijas sniegtos pakalpojumus bērniem un ģimenēm, kā arī turpināt aktīvi iesaistīties dažādos interešu aizstāvības jautājumos bērnu un ģimeņu atbalsta jomā.
Projekta īstenošanas vieta: Rīgas plānošanas reģions, Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions un Zemgales plānošanas reģions, Latgales plānošanas reģions.
Projekta īstenošanas laiks: 01.11.2023. – 30.09.2024.
Projektam piešķirtais finansējums: 29 834,10 EUR.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas
“Ģimenei draudzīga pašvaldība”.
Klinta Harju
Projekta vadītāja
Tel. +371 27800489
klinta.harju@sosbca.lv
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas Fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par publikācijas saturu atbild Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija.