Ziedot
Līdzdalība projektos

Projekts ”Agrīnā preventīvā atbalsta pakalpojumu attīstība”

Projekts. Nr. 2024.LV/ĢDP_NVO/011

Projekta mērķis ir nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus ģimeņu atbalsta un prevences jomā un veicināt sabiedrības iesaisti, lai dotu katram bērnam iespēju uzaugt ģimenē, turpināt nevaldības organizācijas “Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija” darbību bērnu interešu aizstāvības jomā Latvijā, tā sekmējot bērnu un ģimeņu atbalsta politikas jautājumu risināšanu.

Projekta realizācijas laikā tiks veiktas divas aktivitātes:

Aktivtāte Nr.1:
Asociācijas atpazīstamības veicināšana un jaunu atbalstītāju piesaiste – Mātes dienas kampaņa maijā.

Aktivitātes mērķa grupa: Latvijas sabiedrība kopumā - Asociācijas potenciālie atbalstītāji un ziedotāji, iespējams - arī potenciālie aizbildņi un audžuvecāki.

Asociācija lielu daļu savas darbības nodrošināšanai nepieciešamo līdzekļu saņem, sniedzot valsts un pašvaldību finansētus pakalpojumus, piesaistot dažādu publisko fondu līdzekļus projektiem, tomēr būtiska ienākumu daļa ir fizisko un juridisko personu ziedojumi. Tādēļ mums ir svarīga publicitāte, pozitīva atpazīstamība. Paredzēts izvietot lielformāta plakātus pilsētvidē, kā arī publicēt regulāru reklāmu sociālajā medijā Facebook, tā piesaistot jaunus atbalstītājus mūsu aktivitātēm.

Aktivitāte Nr.2:
Metodoloģijas izstrāde programmas “Bērnam drošs un draudzīgs bērnudārzs” ietekmes izvērtējumam.

Aktivitātes mērķa grupa: Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija - nevalstiska organizācija; netiešā - pirmsskolas iestāžu pedagogi.

Preventīvā programma “Bērnam drošs un draudzīgs bērnudārzs” ir izglītojoša programma pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem ar mērķi veidot pirmsskolas izglītības iestādes vidi bērnam drošu un draudzīgu, savlaicīgi atpazīstot un novēršot bērnu tiesību pārkāpumu riskus, veidojot pozitīvu sadarbību starp bērniem, vecākiem un iestādes darbiniekiem un uzturot pozitīvu vidi, kurā centrālās ir bērna intereses un vajadzības.

Programmu ir izstrādājusi Biedrība “Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija” sadarbībā ar Nodibinājumu “Centrs Dardedze”.  Nepieciešamība veidot izglītojošu un preventīvu programmu pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem tika identificēta 2014. gadā veiktā sociālantropoloģes Aivitas Putniņas pētījumā “Agrīnās brīdināšanas sistēmas izvērtējums Rīgas pašvaldībā”.

Programma ir izstrādāta, balstoties uz organizācijas “Keeping Children Safe” standartiem: politika, cilvēki, procedūras, atbildības. Programmas ieviešanu pirmsskolas izglītības iestādēs veic pieredzējuši speciālisti - psihologi, sociālie darbinieki un pedagogi.

Programmas ieviešanas laikā katrā pirmsskolas izglītības iestādē atbilstoši viņu individuālajām vajadzībām tiek izstrādāti materiāli, kas ietver vienotus principus attiecībā uz bērnu tiesību aizsardzību, atbildības, bērnu tiesību pārkāpumu atpazīšanu un rīcības shēmas, un ir paredzēti lietošanai bērniem, pirmsskolas darbiniekiem un vecākiem.

Pēc programmas ieviešanas sadarbība ar pirmsskolas izglītības iestādēm turpinās dažādu atbalsta pasākumu veidā, jo Programmas mērķis prasa ne tikai zināšanu ieguvi, bet arī uztveres (par pirmsskolas lomu bērna dzīvē un katra pirmsskolas darbinieka nozīmi un atbildību) maiņu, kas ir ilgstošs process.

Programmas deviņos pastāvēšanas gados darbā ar dažādām pirmsskolas izglītības iestādēm gan Rīgā, gan Latvijas reģionos, esam uzkrājuši pieredzi un saņēmuši atgriezenisko saiti par Programmu un tās ietekmi uz pirmsskolas izglītības iestāžu vidi, taču līdz šim nav veikts Programmas vispusīgs izvērtējums.  Kvalificēts pirmsskolas izglītības iestādes personāls var sniegt atbalstu gan bērnam, gan ģimenei un iniciēt uz rīcību, ja tiek novērotas kādas problēmas bērna attīstībā, uzvedībā vai ģimenē. Programmas ietekmes izvērtējuma metodoloģija un Programmas izpēte ļaus gan programmas izstrādātājiem un ieviesējiem, gan pašvaldībām un izglītības iestādēm skaidrāk izprast Programmas ietekmi uz pirmsskolas izglītības iestādes darbību, iesaistīto personālu, saprast, kādus rezultātus un cik efektīvi Programma sasniedz.


Projekta īstenošanas periods: 01.03.2025 – 30.06.2025.

Projektam piešķirtais finansējums:  7994.36 EUR.
Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas  “Ģimenei draudzīga pašvaldība”.