Informējam, ka mūsu lapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Lai turpinātu lietot mūsu lapu, lūdzu, piekrītiet, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk par sīkdatņu politiku

Ziedot
Par mums

Noslēdzies projekts “Apmācību programmas “AIRI vecākiem” atbalsta nodrošināšana esošajiem audžuvecākiem, aizbildņiem, adoptētājiem un ģimenes modeļa aprūpē strādājošiem speciālistiem Latvijā”

Priecājamies, ka veiksmīgi izdevies sasniegt plānotos projekta mērķus un apakšmērķus: esam stiprinājuši ārpusģimenes aprūpē nonākušo bērnu aprūpes kvalitāti, sniedzot jaunas zināšanas, praktisko pieredzi un atbalstu viņu aprūpētājiem -  audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem, kā arī jomā strādājošiem speciālistiem. 

Noslēdzies projekts “Apmācību programmas “AIRI vecākiem” atbalsta nodrošināšana esošajiem audžuvecākiem, aizbildņiem, adoptētājiem un ģimenes modeļa aprūpē strādājošiem speciālistiem Latvijā”

Pateicoties Latvijas valsts budžeta finansētajai programmai „NVO fonds”, esam veiksmīgi īstenojuši projektu “Apmācību programmas “AIRI vecākiem” atbalsta nodrošināšana esošajiem audžuvecākiem, aizbildņiem, adoptētājiem un ģimenes modeļa aprūpē strādājošiem speciālistiem Latvijā” (Nr. 2017.LV/NVOF/DAP/MAC/047)! 

Projekts īstenots plānotajā laikā un apjomā, kopējā no valsts budžeta saņemtā summa - EUR 14461,77 (t.sk. administratīvās izmaksas 10% apmērā no projekta tiešajām izmaksām).

Priecājamies, ka veiksmīgi izdevies sasniegt plānotos projekta mērķus un apakšmērķus: esam stiprinājuši ārpusģimenes aprūpē nonākušo bērnu aprūpes kvalitāti, sniedzot jaunas zināšanas, praktisko pieredzi un atbalstu viņu aprūpētājiem -  audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem, kā arī jomā strādājošiem speciālistiem. 

Projekta ietvaros turpinājām Latvijā adaptēt starptautiski atzītu apmācību programmu “AIRI vecākiem”, ieviešot tās otrā līmeņa jeb in-service divus atbalsta grupu tematiskos moduļus aprūpētājiem -  “Audžuvecāku, aizbildņu un adoptētāju darbs ar bērniem, kuri piedzīvojuši seksuālo vardarbību” (9 stundas) un “Pozitīvas disciplinēšanas metodes” (9 stundas), izveidojot apmācību metodisko bāzi (latviski tulkota rokasgrāmata) un starptautiska eksperta vadībā apmācot vadītāju/treneru komandu. Vadītāju/treneru komanda tika sagatavota 2016.gadā projekta “Resursi, informācija attīstība un izglītība audžuvecākiem  -  starptautiski atzītas apmācību un atbalsta programmas īstenošana  Latvijā” (nr. 2016.LV/NVOF/DAP/MAC/067) ietvaros. 2016.gada projekta ietvaros vadītāji/treneri tika apmācīti un sertificēti darbam ar “AIRI vecākiem” pamatprogrammu (vairāk informācijas par 2016.gada projektu var iegūt SOS mājas lapā).  Saskaņā ar programmas “AIRI vecākiem”  prasībām apmācību vadītāji strādā pāros, kur viens no vadītājiem ir jomas profesionālis, bet otrs praktiķis ar pieredzi adoptētāja, audžuģimenes vai aizbildņa pienākumu pildīšanā. Tie ir: Dace Beināre, Dace Dzedone; Ilze Naguraviča, Daila Balcere; Irina Kaminska, Inga Kurme; Agita Dreiblate, Iveta Kupča; Marina Ozoliņa, Gunita Ūdre; Inga Rutule, Inese Fecere-Antipina; Juta Bumbiere, Kaspars Prūsis; Sanita Kokenberga; Kaspars Jasinkevičs, Vēsma Sandberga; Tatjana Vidavska-Rusnaka, Olga Glaudāne.  Esam priecīgi, ka, sākotnēji apmācītie treneri bija motivēti turpināt AIRI programmas apmācību un sekmīgi apguva tālākapmācību moduļus un novadīja 22  prakses grupas visos Latvijas reģionos.  No mūsu puses īpašs paldies starptautiskajam trenerim Rob van Page no Nīderlandes, par plašo pieredzi un zināšanām un atsaucību turpināt sadarbību. 

Esam priecīgi  arī par lielo dalībnieku interesi -  lai arī sākotnēji plānojām, ka apmācību grupās piedalīsies 88 cilvēki, realitātē tie bija 196 dalībnieki no dažādiem Latvijas novadiem.  Apmācību dalībnieki bija cilvēki, kas ikdienā jau palīdz -  vai ir stingri nolēmuši palīdzēt -  kāda bērna dzīvi padarīt gaišāku un labāku, dodot viņam savu mīlestību un atbalstu. Tie bija gan esošie adoptēji, audžuģimenes, aizbildņi, gan jomā strādājošie speciālisti. 

Apmācību grupu dalībnieki izrādīja interesi par abiem AIRIvecākiem programmas moduļiem  - ļoti atzinīgi tika novērtētas apmācībās aplūkotās tēmas par pozitīvas disciplinēšanas metodēm un sniegtie ieteikumi par to, kā veicināt paškontroli un pozitīvu uzvedību un kā risināt problemātisku uzvedību. Otra moduļa nodarbībās dalībnieki guva izpratni par normālu vecumam atbilstošu bērnu un pusaudžu seksuālo uzvedību, mācījās atpazīt seksuālās izmantošanas pazīmes un pārrunāja, kā sniegt atbalstu un audzināt bērnu, kurš piedzīvojis seksuālu izmantošanu.  

No 172 saņemtajām dalībnieku anketām paveiktā vērtējums kopumā ļoti pozitīvs, kā galvenos ieguvumus dalībnieki minēja gūtās zināšanas par normālu vecumposmam atbilstošu bērna uzvedību, gūtās atbildes uz satraucošajiem jautājumiem, iespēju brīvi runāt par tādiem delikātiem un smagiem jautājumiem kā bērnu seksuālā izmantošana. Atbildot uz jautājumiem par apmācību saturu kopumā, vidējais vērtējums bija virs 4,7 (5 ballu skalā) - jā, programma bija noderīga; jā, tās mērķi bija skaidri; jā, iegūtās zināšanas un prasmes ir praktiski pielietojamas; jā, tā palīdzēja katram stiprināt nepieciešamās  kompetences. 

2017. gada 20. septembrī SEB bankas telpās notika projekta informatīvais pasākums, kurā piedalījās treneri, Asociācijas un citu nevalstisko organizāciju, arī valsts un pašvaldību institūciju pārstāvji. Tika pārrunāts gan paveiktā izvērtējums (t.sk. veiktās prakses grupu dalībnieku atsauksmes, treneru ieteikumi), gan kopīgi domāti plāni tālākam darbam. 

Arī nākotnes plāni visiem ir skaidri - nepieciešams turpināt programmas ieviešanu, apgūstot un adaptējot arī pārējos 10 programmas moduļus - atbalsta sniegšanu cilvēkiem, kas jau uzņēmušies rūpes par bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Jo šis atbalsts ir ļoti nozīmīgs un svarīgs, lai bērns saņemtu vislabāko aprūpi un palīdzēt gribošie pieaugušie "neizdegtu" savos labajos nodomos.