Ziedot
Atgriezties

Komunālie maksājumi un rēķins

Komunālie maksājumi

Tie ir bli­gāta daudzdzīvokļu ēku iedzīvo­tāju izdevumu sastāvdaļa. Dažā­dās Latvijas pilsētās rēķinu forma un saturs var atšķirties, bet parasti tajos ietilpst vairākas obligātas sa­stāvdaļas:

  • apkure,
  • gāze,
  • ūdensap­gāde,
  • kanalizācija,
  • elektrība,
  • domofons jeb namrunis,
  • kā arī ēkas uzturēšana un remonts. Ir arī tādi pakalpojumi, kas nav obligāti, piemēram, televīzija vai internets – viss ir atkarīgs no Tavām vajadzībām.

Maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem ir atkarīgi no apkures veida. Centrālās apkures izmaksas ir atkarīgas no dzīvokļa platības. Ar elektrību apkurināmam mājoklim  izmaksas ir iespējams samazināt, atslēdzot grīdas apsildi vai pazeminot radiatoru temperatūru. Krāsns apkure ir vislētākā, taču tai  ir nepieciešams laiks malkas vai brikešu sarūpēšanai, krāsns kurināšanai u.c.

Ievēro: aukstajā sezonā par apkuri un elektrību nāksies maksāt vairāk. Izvērtē komunālos maksājumus par gadu – saskaiti visas summas kopā un izdali ar 12. Tā Tu uzzināsi vidējās izmaksas, ar kurām jārēķinās jebkurā gadījumā (vasarā ir vērts ietaupīt).

 

Rēķins par dzīvokli

Katru mēnesi Tev būs jāsamaksā rēķins par dzīvokli. Parasti līdz mēneša pēdējai dienai ir jāsamaksā par iepriekšējo mēnesi. Tā, piemēram, līdz 31. janvārim ir jāsamaksā rēķins par decembri. Rēķina apmaksas datums, summa un konts uz kuru jāpārskaita būs norādīti rēķinā.

Zem šīs saites Tu vari aplūkot kā izskatās dzīvokļa rēķins un iepazīties ar informāciju, kāda ir norādīta rēķinā:

https://www.rnparvaldnieks.lv/upload/files/6164/Rekins_Skaidrojums.pdf

Tomēr tas nav viss: katru mēnesi Tev ir jānolasa un jānodod skaitītāja rādījumi par silto un auksto ūdeni.

Kur atrodas ūdens skaitītāji un kā tie izskatās?

Parasti tie ir novietoti blakus WC vai vannas istabā.

Parasti aukstā ūdens skaitītāji ir ar kādu zilu elementu, siltā ūdens skaitītāji – ar sarkanu, bet varbūt arī tā, ka tiem nav nekādas atšķirības zīmes. Šajā gadījumā skaties pēc ūdens skaitītāja numura, kurš būs norādīts dzīvokļa rēķinā. Gadījumā, ja Tev dzīvoklī ir tikai aukstais ūdens, tad arī skaitītājs būs tikai viens.

 

Kā pareizi nolasīt ūdens skaitītāja rādījumus?

 

Jānolasa visi uz skaitītāja redzamie cipari, arī sarkanie. Nolasītie cipari ir jāieraksta dzīvokļa rēķinā sadaļā “Ūdens skaitītāja rādījumi”, katram ciparam atbilst sava rūtiņa.

Kā nodot ūdens skaitītāja rādījumus?

Informāciju meklē rēķinā, jo var būt varianti. Parasti ir iespēja nosūtīt rādījumus uz apsaimniekotāja officiālo epastu, vai atstāt speciālā pastkastītē kāpņu telpā.

  • Rēķinā būs norādīti apsaimniekotāja kontakti. Neskaidrību gadījumā droši zvani un jautā!
  • Svarīgi atcerēties nolasīt un nosūtīt šos rādītājus savlaicīgi, jo no tā atkarīga rēķina summa. Uzliec atgādinājumu telefonā vai izdomā kādu citu sev piemērotu atgādinājumu.