Ziedot
Atgriezties

Citi ārsti - speciālisti

Lai risinātu tavas veselības problēmas, ģimenes ārsts tevi var nosūtīt pie citas specialitātes ārsta vai uz kādu izmeklējumu. Daļai no šiem speciālistiem ir līgums ar valsti – tad ar ģimenes ārsta izrakstītu NOSŪTĪJUMU vari saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu, maksājot 4,00 EUR līdzmaksājumu.

Nosūtījums ir noteiktas formas veidlapa, kurā norādīts tavs vārds, uzvārds, personas kods, adrese, tad speciālista vai izmeklējuma nosaukums un tavas  problēma apraksts; mēdz būt arī elektroniski izdoti nosūtījumi. Ja vienas slimošanas laikā nepieciešamas vairākas vizītes pie tā paša speciālista, tad katru reizi jaunu nosūtījumu nevajag, der sākotnēji izsniegtais.

Speciālisti bez nosūtījuma:

  • Ir arī vairāki speciālisti, pie kuriem var doties BEZ ģimenes ārsta nosūtījuma, vienkārši pierakstoties uz vizīti. Piem. oftalmologs, ginekologs, psihiatrs, endokrinologs u.c. (pilnu sarakstu sk. https://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/arsti_specialisti/ ).
  • Ja šie ārsti ir noslēguši līgumu ar valsti, vizīte tāpat būs tikai par 4,00 EUR līdzmaksājumu.
  • Ģimenes ārsts tev dos padomu, kur meklēt vajadzīgo speciālistu. Parasti viņi pieņem veselības centros jeb poliklīnikās.

Gaidīšanas laiks: visticamāk, ka speciālista konsultācija būs kādu brīdi jāpagaida. Šajā mājaslapā: http://www.rindapiearsta.lv/lv/mekle_isako   vari uzzināt, cik gara rinda ir pie vajadzīgā speciālista konkrētajā brīdī un kontaktinformāciju, lai pieteiktos.

Palūdz, lai ģimenes ārsta palīgs vai māsiņa tev sākumā palīdz pierakstīties uz vajadzīgo konsultāciju!

Citas iespējas:

MAKSAS PAKALPOJUMI: gadījumā, ja pieraksta rinda ir gara vai šis speciālists nemaz nepieņem ar valsts līgumu (to tev pateiks pierakstoties), tad iespējams izvēlieties MAKSAS PAKALPOJUMU – to pašu speciālista konsultāciju vai izmeklējumu, tikai par pilnu samaksu.

Diemžēl tas var būt ļoti dārgi! Noteikti iepriekš noskaidro, cik būs jāmaksā – un rēķinies, ka arī šī speciālista nozīmētie turpmākie izmeklējumi tev būs par maksu! (Vari pameklēt arī internetā, jo veselības centri publicē savas cenas). Noteikti izdevīgāk ir mēģināt tikt uz valsts apmaksāto pakalpojumu, lai arī nāktos pagaidīt, ja vien veselība to ļauj.

Speciālista slēdziens: pēc konsultācijas speciālists tev iedos izrakstu ar savu viedokli par tavu saslimšanu un ieteikumiem ārstēšanai. Iespējams, ka izmeklējuma rezultātus varēsi apskatīt arī laboratorijas vai diagnostikas centra mājas lapā (tev iedos kodu, vai arī pie savas informācijas varēsi tikt ar bankas autorizāciju), vai arī tev izsniegs izdrukātu rezultātu. Vienu kopiju atdod ģimenes ārstam, viņš to saglabās tavā slimības vēsturē.

  • Būs labāk, ja tu arī sev paturēsi visu savu medicīnas dokumentu kopijas (vai pašus oriģinālus). Liec tos atsevišķā mapē – tas noderēs, ja informācija būs nepieciešama vēlāk, turpinot ārstēšanos. Aizvien vairāk informācijas tagad saglabājas elektroniskā formātā – bet nebūt ne viss.

Tāpat arī ir jāmaksā par analīzēm un dažādiem diagnostikas izmeklējumiem (piem. rentgens, sirds kardiogramma u.c.) – konkrētās izmaksas parasti atrodamas veselības aprūpes iestāžu mājaslapās, vai arī tās var uzzināt telefoniski.

Tomēr ir iedzīvotāju grupas, kas ir atbrīvotas no maksājumiem,  piem. 1.grupas invalīdi, trūcīgas personas ar atbilstoši noformētu izziņu, grūtnieces u.c., arī ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās dzīvojošie (http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/pacienta-lidzmaksajumi/no-pacienta-lidzmaksajumiem-atbrivotas-iedzivotaju-grupas ).

Tāpat arī noteikts, ka pacienta līdzmaksājumu kopējā summa vienā kalendārā gada laikā nedrīkst pārsniegt 570 EUR – tad no tālākiem maksājumiem cilvēks tiek atbrīvots  http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/pacienta-lidzmaksajumi .