Ziedot

Katram cilvēkam jābūt reģistrētam pie sava ģimenes ārsta, kurš nodrošina tā saukto primāro veselības aprūpi. Tas ir ārsts, kurš visvairāk zina par tavu veselību un būs pirmais, pie kura tu vērsīsies ar kādu problēmu. Pat, ja neslimo – kas ir lieliski! – reizi gadā ieteicams doties pie ārsta uz profilaktisko pārbaudi, lai savlaicīgi pamanītu izmaiņas veselības stāvoklī un pasargātu sevi no saslimšanām.

Reģistrācija pie ģimenes ārsta

Ja tava jaunā dzīvesvieta ir tuvu iepriekšējai, tad, iespējams, ka vari palikt reģistrēts pie sava līdzšinējā ģimenes ārsta – jau laikus to pajautā viņam pašam! Ja pārcelies uz patstāvīgu dzīvi citā vietā – un arī tad, ja tavs līdzšinējais ģimenes ārsts ārstē tikai bērnus – tad tev būs jāsameklē cits ģimenes ārsts. 

Kā atrast ģimenes ārstu?

  • Lai noskaidrotu, pie kura ģimenes ārsta vari veikt reģistrāciju atbilstoši savai dzīvesvietai, zvani uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (no pirmdienas līdz ceturtdienai no plkst. 8.30 līdz 17.00, bet piektdienās no plkst. 8.30 līdz 15.00.) vai raksti e-pastu uz info@vmnvd.gov.lv.
  • Praktizējošo ģimenes ārstu sarakstu vari atrast Nacionālā veselības dienesta mājaslapā http://www.vmnvd.gov.lv/ kreisajā pusē sadaļā Veselības aprūpes pakalpojumi, tad Ģimenes ārsti (http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/gimenes-arsti/gimenes-arsti-atbilstosi-teritorijam) – meklē pēc reģiona, tabulā būs vajadzīgā kontaktinformācija.

Ja pie ģimenes ārsta jau ir reģistrēts noteikts skaits pacientu, ārsts var atteikties tevi reģistrēt (un to noskaidrosi, jau piezvanot) - tad meklē nākamo tuvāko ārstu. Ja neizdodas – zvani  uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 un lūdz palīdzēt! Ģimenes ārstu meklē pēc vietas, kur faktiski dzīvosi. Ārstu vēlāk iespējams arī mainīt (bet ne bieži)!

Kā notiek reģistrēšanās pie jaunā ģimenes ārsta?

Sarunā vizīti pie izraudzītā ģimenes ārsta, paskaidrojot, ka vēlies reģistrēties (parasti tā būs medicīnas māsa vai ārsta palīgs, ar ko tu sazināsies vispirms – zvani vai raksti e-pastu, vari arī doties turp pats);

Sarunātajā laikā dodies pie ģimenes ārsta, neaizmirstot paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu – savu pasi vai ID karti;

  • COVID-19 vai citas īpašas situācijas dēļ arī ārstu praksēs var būt noteikti dažādi ierobežojumi vai prasības (piemēram, ierasties sejas maskā) – noskaidro to iepriekš telefoniski!

Ārstam būs sagatavota veidlapa - vienošanās divos eksemplāros par tavu reģistrēšanu, kas jāparaksta gan tev, gan ārstam. Viens no eksemplāriem paliek pie tevis;

Neaizmirsti izrunāt ar ārstu visus sevi interesējošos jautājumus par turpmāko sadarbību: kā rīkoties reizēs, kad steidzami nepieciešama palīdzība; kā pieteikt mājas vizīti utt.; noskaidro un pieraksti ārsta pieņemšanas laikus (parasti dažas dienas tie ir rīta pusē, dažas – pēcpusdienā) un kontaktinformāciju.

Tad ģimenes ārsts tevi kā savu pacientu reģistrēs datu bāzē un pats gādās, lai pie viņa nonāk tava slimības vēsture jeb pacienta lieta – visi pieraksti, kas par tavu agrāko ārstēšanu glabājas pie tava līdzšinējām ģimenes ārsta; parasti tas notiek dažu dienu laikā.

  • Saskaņa ar likumu, tu kā pacients vari saņemt visu izrakstu un ar ārstniecību saistīto dokumentu, tai skaitā slimības vēstures, kopijas, bet ne oriģinālus!

Vizīte un maksājumi

Pie ģimenes ārsta uz vizīti noteiktos laikos būs jāpierakstās iepriekš. Parasti vizīti jāgaida vismaz pāris dienas, taču katru dienu ir arī tā sauktā “akūtā stunda”, kad pēkšņi saslimušie tiek pieņemti rindas kārtībā.

Pacienta līdzmaksājums pie ģimenes ārsta pieaugušajiem šobrīd (2020.gadā) ir 2,00 eiro – tas jāmaksā par katru vizīti viņa prakses vietā. Savukārt ģimenes ārsta mājas vizīte būs maksas pakalpojums atbilstoši ārsta praksē vai ārstniecības iestādē apstiprinātam maksas pakalpojumu cenrādim – jau laikus noskaidro arī šīs izmaksas (tie var būt vairāki desmiti eiro par vienu mājas vizīti)!

Par katru maksājumu ārsts tev izsniegs čeku vai stingrās uzskaites kvīti – saglabā to! Tas tev noderēs, ja tu strādā un nākamajā gadā iesniegsi Gada ienākumu deklarāciju ar attaisnotajiem izdevumiem daļējai nodokļu atgūšanai.

Ja esi aizmirsis vai nezini pie kura ģimenes ārsta esi reģistrēts - to var noskaidrot, ieejot valsts E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv, sadaļā "Mans ģimenes ārsts".