Informējam, ka mūsu lapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Lai turpinātu lietot mūsu lapu, lūdzu, piekrītiet, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk par sīkdatņu politiku

Ziedot
Kam mēs palīdzam

Bērniem, kuriem nomiris tuvinieks: Kalniem pāri

Kas ir programma Kalniem Pāri?

Kalniem Pāri atbalsta ģimenes ar bērniem pēc mammas, tēta, brāļa, māsas, vai cita bērnam nozīmīga aprūpētāja zaudējuma, piedāvājot atbalstu grupās, individuālajās konsultācijās, kā arī izglītojot sabiedrību par sērošanas aspektiem ģimenēs ar bērniem. Kalniem Pāri nodrošinātais atbalsts ir pieejams bez maksas un tiek sniegts ģimenei kopumā – Kalniem Pāri grupās un/vai individuālajās konsultācijās piedalās gan bērns, gan kāds no bērna vecākiem/aizbildņiem, tādejādi sekmējot visaptverošas atbalsta sistēmas izveidi bērna visgrūtākajā dzīves brīdī.  

Kalniem Pāri mērķis ir veicināt veselīga sērošanas procesa norisi ģimenē, kliedēt vientulību un aizspriedumus, rūpēties par bērna psiholoģiskās veselības uzlabošanu, stiprināt ģimenes grūtību pārvarēšanas stratēģijas un veicināt savstarpējo komunikāciju. Kalniem Pāri komanda – psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeits, teologs, aktivitāšu vadītājs un pirmsskolas vecuma bērnu pedagogs – rūpējas, lai bērns sērās nebūtu viens un viņam līdzās būtu paši uzticamākie un drošākie ceļabiedri.

Kāpēc bērnam sērās nepieciešams atbalsts?

Bieži vien radinieki, draugi, skolotāji un klasesbiedri, saskaroties ar sērojošu bērnu, jūtas apjukuši un nezina, kā izturēties. Tāpēc viena no biežāk sastopamajām reakcijām ir izvairīšanās runāt gan par pašu zaudējumu, gan sērojošā bērna izjūtām un vajadzībām. Sēras tiek pārvērstas par tabu tēmu un bērns sāk justies izolēts. Bet patiesībā – sēras ir dabīga un palīdzoša atbildes reakcija uz tuva cilvēka zaudējumu, kas var būt dziedinoša. Sabiedrībā bieži vien valda uzskats, ka sēras ir problēma, kas jāatrisina. Kalniem Pāri iestājas par to, ka sēras ir jauna realitāte, ar kuru jāiemācās sadzīvot un šajā grūtajā periodā, kurā jaadaptējas jaunām lomām un pienākumiem ģimenē, jāizdzīvo intensīvas emocijas un bērniem jāturpina mācības skolā, bet pieaugušajiem darba gaitas, saprotoša un spēcinoša vide var kļūt par nozīmīgu atbalsta punktu.

COVID-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ atbalsta grupas šobrīd nenotiek. Pieejamas bezmaksas individuālas speciālista konsultācijas attālināti, kā arī akūtos gadījumos iespējamas konsultācijas klātienē. Uz konsultācijām var pieteikties pa tālruni: 29872285 kā arī aizpildot pieteikuma anketu. 

Kad vērsties pēc atbalsta Kalniem Pāri? 

Uzreiz pēc tuvinieka nāves: Kalniem Pāri sniedz bezmaksas individuālās konsultācijas vai krīzes intervences uzreiz pēc tuvinieka nāves. Ar Kalniem Pāri speciālistiem iespējams pakonsultēties par to, kā paziņot bērnam par mīļā cilvēka nāvi, vai ņemt bērnu līdzi uz bērēm, vai nē, kā arī citiem akūtiem jautājumiem.

Pusgadu līdz divus gadus pēc tuvinieka nāves: zinātniskajā literatūrā kā arī praksē apstiprinājies, ka šis ir vispiemērotākais laiks atbalsta sniegšanai sērojošam bērnam un tā ģimenei. Šajā periodā iespējams gan individuālais darbs, gan darbs grupās, kur bērns un pieaugušie līdzās profesionālam atbalstam gūst nozīmīgu atbalstu no grupas biedriem, kas piedzīvojuši līdzīgu pieredzi.

Ilgāku laika posmu pēc tuvinieka nāves: dažreiz bērnam sēras aktualizējas pēc vairākiem gadiem. Iespējams, tuvinieka miršanas brīdī bērns vēl bijis mazs, bet sasniedzot pusaudžu vecumu viņš spējīgs labāk izprast notikušo, kas arī aktualizē sērošanas procesu. Dažreiz, ja mīļotais cilvēks miris vardarbīgā nāvē, bērns var piedzīvot traumatiskas vai komplicētas sēras. Arī šajā gadījumā sērošana var būt aktuāla vairākus gadus pēc tuvinieka nāves, kuru būtiski risināt jebkurā laika periodā.

Kāda vecuma bērniem tiek sniegts atbalsts?

Kalniem Pāri sniedz atbalstu ģiemenēm ar visa vecuma posmu bērniem – no piedzimšanas brīža līdz pilngadībai.

Kur iespējams saņemt Kalniem Pāri atbalstu?

Kalniem Pāri atrodas Zemitāna laukumā 5, Teikā, Rīgā. Pie mums uz Kalniem Pāri grupām ir braukušas arī ģimenes no tuvākām un tālākām Latvijas vietām (piemēram, no Valmieras) un atzinušas, ka arī ceļā kopīgi pavadītais laiks pozitīvi ietekmējis sērošanas gaitu.

Dalībnieku atsauksmes

16 gadus veca zēna mamma: "Ļoti grūti izanalizēt visus ieguvumus piedaloties Kalniem Pāri programmā, bet vissvarīgākais ir tas, ka mans dēls un es esam sākuši vairāk runāt par viņa tēti. Ir tāda sajūta, kā būtu ciets mezgls atraisījies. Sapratu arī, kas notika ar mani pašu vairāku gadu garumā pēc vīra zaudējuma. Paldies!"

8 gadus vecas meitenes aizbildne: "Ļoti sirsnīga attieksme no visu grupu vadītājiem. Ļoti patīkama, nepiespiesta, saprotoša atmosfēra. Grupas laikā spēju sadzirdēt citos sevi, sajust blakus sev līdzīgos un saprast, ka viss, ko tu jūti, ir "normāli"!"

12 gadus vecas meitenes tētis: "Mīļums un personiskā attieksme no komandas puses. Paldies! Grupas laikā sapratu, ka manas problēmas nav nekas unikāls, tāpat kā bērna uzvedības īpatnības."

10 gadus veca zēna mamma: "Piedaloties Kalniem Pāri projektā novērtēju, ka tika izskaidrotas mūsu sajūtas. Tas, ka izrādījās, ka gandrīz visiem ir bijušas vai ir līdzīgas problēmas. Tas, ka šeit varēja justies kā starp līdzīgiem, nevis mūždien žēlojams un saudzējams, runājot par mirušo vai ikdienas problēmām. Patika, ka šeit bija kluss atbalsts, stiprā pleca sajūta. Patika pilnīgi viss!"

13 gadus vecas meitenes mamma: "Kalniem Pāri grupas laikā sapratu, ka dzīves posmam ir loģisks turpinājums. Redzu izeju, cerību nākotnē. Atziņas par bērna audzināšanu. Jūs esat lieliski! Visi!"

7 gadus veca zēna un 12 gadus vecas meitenes tētis: "Konfidencialitāte, saliedētība, profesionālie speciālisti, bija maza grupa. Tu neesi viens savās sērās, apkārt ir tādi paši cilvēki kā tu. Viss ļoti patika."

Komanda

Marta Kubliņa

Klīniskā psiholoģe, Kalniem Pāri programmas vadītāja, Kalniem Pāri vecāku grupas vadītāja, sniedz individuālās konsultācijas.
Tālrunis 29872285

Juris Zuitiņš

Psihologs, psihologs-pārraugs, psihoterapijas speciālists, Kalniem Pāri vecāku grupas vadītājs

Kristaps Orups

Speciālais pedagogs, Kalniem Pāri bērnu grupu vadītājs

Dmitrijs Matuļanis

Klīniskais psihologs, Kalniem Pāri pusaudžu grupas vadītājs, sniedz individuālās konsultācijas

Madara Vasiļjeva

Psiholoģe, Kalniem Pāri pusaudžu grupas vadītāja

Laura Danilāne

Mākslas terapeite, Kalniem Pāri bērnu grupu vadītāja

Linda Demitere

Sociālā darbiniece
Tālrunis 26328441

Pieteikties jaunumiem