Informējam, ka mūsu lapā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Lai turpinātu lietot mūsu lapu, lūdzu, piekrītiet, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Lasīt vairāk par sīkdatņu politiku

Ziedot

Tev ir tiesības braukt bez maksas visos dzelzceļa maršrutos un reģionālajos autobusu maršrutos. Uzrādot Apliecību sociālo garantiju nodrošināšanai (informācija par kārtību kādā var saņemt Apliecības sociālo garantiju nodrošināšanai ) kopā ar personu apliecinošu dokumentu, piemēram, pasi vai eID karti, vai arī skolēna vai studenta apliecību, pirms brauciena iegādājies bezmaksas biļeti ar nulles vērtību kasē, vilciena vagonā pie konduktora vai autobusā pie šofera.

ŅEM VĒRĀ!

Turpmāk –  jau 2023. gada pirmajā pusgadā - plānots, ka braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā (autobusos, vilcienos) varēs saņemt tikai ar eID karti, kas papildināta ar speciālu funkcionalitāti (lietotni). Atvieglojumu varēs saņemt, iegādājoties biļeti gan biļešu tirdzniecības kasē, gan tiešsaistē (internetā) vai saņemot atvieglojumu uzreiz pie transportlīdzekļa vadītāja autobusā vai konduktora kontroliera vilcienā. 

Dzelzceļš:

Tev ir tiesības braukt bez maksas visos dzelzceļa maršrutos.

Autobuss:

Reģionālie autobusu maršruti iedalās:

 • reģionālās starppilsētu nozīmes maršruti (maršruts, kas nodrošina pārvietošanos valsts teritorijā galvenokārt no vienas administratīvās teritorijas uz administratīvo teritoriju citā plānošanas reģionā vai kas savieno republikas pilsētas) piemēram: Rīga – Liepāja; Liepāja – Ventspils, Rīga – Mārupe.
 • reģionālās vietējās nozīmes maršruti (maršruts, kas nodrošina pārvietošanos viena novada administratīvajā teritorijā, no šā novada uz tuvākajām apkārtējām teritorijām vai uz citu novadu plānošanas reģiona robežās); Piemēram: Ogre – Suntaži, Jelgava – Zaļenieki, Alūksne-Kolberģis-Slimnīca-Alūksne, Talsu AO-Pastende-Poliklīnika-Zvirgzdi-Talsu AO

Par sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošanas kārtību konkrētā pilsētā, kurā esi deklarēts (vienas pilsētas robežās, piemēram Liepājā), interesējies pie sava sociālā darbinieka konkrētajā pašvaldībā, jo šajos gadījumos braukšanas maksas atvieglojumus nosaka katras pilsētas noteikumi. Tas attiecas gan uz mikroautobusiem, gan autobusiem, gan tramvajiem, gan trolejbusiem.

Par sabiedriskā transporta izmantošanu citas pilsētas teritorijā, kur neesi deklarēts, Tev būs jāmaksā.

Tā, piemēram, ja esi deklarēts Jelgavā, tad šajā pilsētā – Jelgavā Tev ir tiesības braukt ar sabiedrisko transportu bez maksas (saskaņā ar pilsētas noteikumiem), bet, ja no Jelgavas atbrauksi uz Rīgu, tad braucot ar sabiedrisko transportu Rīgā (piemēram no autoostas uz Alfu), Tev būs jāpērk biļete.

TE ir lasāmi Ministru kabineta noteikumi par braukšanas maksas atvieglojumiem.

Kā saņemt eID ar speciālo funkcionalitāti?

Ja Tava eID karte izsniegta, sākot ar 2021. gada 28. decembri - viss kārtībā, speciālā funkcionalitāte (lietotne) eID kartē jau ir iestrādāta.

Ja eID karte izsniegta no 2019. gada 2. septembra līdz 2021. gada 27. decembrim, tad nepieciešams aktivizēt speciālo funkcionalitāti (lietotni), lai varētu izmantot braukšanas atvieglojumus. Funkcionalitāti eID kartē var aktivizēt:

 • pats (instrukcija funkcionalitātes aktivizēšanai pieejama Latvija.lv dzīves situācijas aprakstā “Braukšanas maksas atvieglojumi”, tur arī sīkāks apraksts par jauno sistēmu);
 • Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) vai Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) (maksas pakalpojums – 2,18 eiro) - līdzi ņemot eID karti un tās PIN kodu, kas izsniegts, saņemot eID karti;

Ja eID karte izsniegta līdz 2019. gada 1. septembrim, tad nepieciešams saņemt jaunu eID karti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē PMLP.

Neatliec kartes saņemšanu uz pēdējo brīdi! Rēķinies, ka var būt rindas un izgatavošana prasa laiku! Par eID kartes, tāpat kā par pases saņemšanu ir jāmaksā valsts nodeva.

Piemērs[1]:

Ansis ir aizbildnībā esošs bērns, kurš dzīvo un ir deklarēts Jelgavā, bet ikdienā mācās Jelgavas novada Kalnciema pagasta izglītības iestādē. Ansis brīvdienās bieži brauc ciemos pie vecmāmiņas, kura dzīvo Rīgā, Teikā. Brīvdienās reizēm Ansis ar aizbildni brauc uz Bauskas novadu, kur Gailīšu pagasta Uzvaras ciemā dzīvo aizbildnes radinieki.

Ansim ir derīga apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai. Ansis būs tiesīgs saņemt braukšanas maksas atvieglojumus:

 • Braucot no Jelgavas uz Kalnciemu, izmantojot reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta transportlīdzekļus;
 • Braucot no Jelgavas uz Rīgu, izmantojot reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta transportu vai vilcienu. Braukšanas maksas atvieglojums pienākas neatkarīgi no tā vai maršruta apkalpošanā norīkots lielas ietilpības autobuss (M3 kategorija) vai mikroautobuss (M2 kategorija);
 • Pārvietojoties pa Jelgavas pilsētas teritoriju, izmantojot Jelgavas pilsētas sabiedrisko transportu, ievērojot Jelgavas pilsētas saistošajos noteikumos noteikto kārtību.
 • Braucot uz Bausku, izmantojot reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta transportlīdzekļus;
 • Braucot no Bauskas uz Gailīšu pagasta Uzvaras ciemu, izmantojot reģionālā vietējās nozīmes maršruta transportlīdzekļus.

Ansis nesaņems braukšanas maksas atvieglojumus:

 • Braucot ar Rīgas pilsētas transportu no Rīgas centra uz Teiku;
 • Izmantojot transportlīdzekļus, kuri nav reģionālā starppilsētu nozīmes maršruta vai reģionālā vietējās nozīmes maršruta transportlīdzekļi.

Cilvēkiem, kuri brauciena laikā pavada bērnus bāreņus un bez vecāku gādības palikušus bērnus, nav tiesības izmantot braukšanas atvieglojumus.

[1] VBTI Rokasgrāmata bāriņtiesām 3. sējums 2020.